DATA

Dobrze wybierz zawód.

Lista

 

Wielu licealistów nie ma pojęcia co chciałoby w życiu robić. O tym jak poszukać swojego miejsca na rynku pracy z trenerką rozwoju osobistego, doradczynią zawodową, mentorką zmiany, założycielką Akademii Twórczego Rozwoju Mogę Wszystko- Katarzyną Bralewską rozmawia Daria Łęcka.

DŁ: Dlaczego młodzi ludzie mają taki ogromny problem z ustaleniem, jak chcą w przyszłości zarabiać na życie?
KB: Młody człowiek nie patrzy na samego siebie wielowymiarowo. Dzisiejsi młodzi ludzie niewiele o sobie wiedzą, na przykład jakie mają talenty i predyspozycje.

DŁ: Chodzi o słuch absolutny i łatwość pisania?
KB: Nie, w żadnym razie. Nie każdy wie, że: bliskość, dyscyplina, ukierunkowanie czy empatia, to właśnie są talenty. Jest ich dużo więcej.

DŁ: Jak młody człowiek może je w sobie odkryć?
KB: Polecam wykonanie sobie Testu Gallupa.

DŁ: Ale on jest płatny.
KB: Zapewniam, że to będą dobrze wydane pieniądze, zwłaszcza gdy się jest jeszcze uczniem i szuka się drogi zawodowej dla siebie. Ten test pomoże nam w dostrzeżeniu takich cech, które będą solidną podwaliną do zawodowego życia. Pozwolą poszerzyć perspektywę, zrozumieć siebie i wskażą szansę na rozwój i zmiany w życiu, ponieważ nie zaszufladkują nas w konkretnym zawodzie. To od naszych wrodzonych talentów powinien zaczynać się wybór drogi zawodowa, bo gdy robimy coś, w zgodzie ze sobą, robimy to również z sercem, i to nas nie męczy i nie nudzi.
DL: Ja jako licealista głównie wiedziałam czego na pewno nie chcę w życiu robić i była to praca na zmiany, bo ja jestem rannym ptaszkiem i zero stresu. Źle działam pod presją. Świetnie. To wspaniała wiedza o twoich talentach. To bardzo ważna kwestia żeby wiedzieć, czego nie chcę się robić. Czego na pewno nie dam rady przez trzydzieści lat wykonywać dzień w dzień, a tego dowiemy się dopiero, kiedy zaczniemy próbować.

DŁ: Można sobie jakoś pomóc w wybraniu właściwej drogi czy wszyscy jesteśmy skazani na zmianę studiów po trzy, cztery razy?
KB: To pytanie ma dwie płaszczyzny. Pierwszą jest- zmiana. Jest ona jedyną stałą w naszym życiu, jeśli nauczymy nsię elastyczności w dostosowywaniu do niej, będzie nam łatwiej podejmować decyzje i wprowadzać je w życie. Czasy naszych rodziców, kiedy kończyli szkołę i pracowali na jednym stanowisku do emerytury, dawno się skończyły. Należy pamiętać, że zmiana jest dobra i wielokrotnie konieczna.

DŁ: Czyli z góry wiemy, że wszystko się na pewno zmieni, a nasze predyspozycje czy talenty jak to nazywasz pozostaną niezmienne? To jaki jest sens spotkania z doradcą zawodowym?
KB: Polecam spotkanie z doradcą zawodowym lub mentorem, gdyż takie osoby spojrzą na ciebie z innej perspektywy. Pokarzą, że nie tylko przedmioty szkolne i oceny są wartościowe. Pomogą zajrzeć głębiej w siebie: jacy jesteśmy, co dla nas jest ważne, co lubimy, a czego nie. To na pewno ułatwi wybór drogi życiowej.

DŁ: Jak można w sobie takie talenty rozpoznać bez robienia testu Gallupa?
KB: Odpowiedź mi na pytanie za: Co ludzie cię chwalą? Co w tobie cenią? W czym jesteś dobra? Co ci sprawia przyjemność i nie męczy, tak jak innych? – w ten sposób odkryjemy twoje talenty. Na nich buduj swoją przyszłość zawodową.

DŁ: Jakie to proste, dlaczego w szkole nas o tym nie uczą. Szkoda. a jakie błędy popełniają licealiści przy wyborze zawodu?
KB: Najwięcej błędnych decyzji podejmowanych jest z poziomu „co inni powiedzą”. Oddajemy sprawczość otoczeniu, zamiast wejść w głąb siebie i zadać siebie pytanie „Czego ja tak na prawdę chcę od życia?”. Nie spełniajmy niczyich oczekiwań, tradycji rodzinnych, nie zostawiajmy lekarzem, bo rodzice mają prywatną przychodnię.

DŁ: Ale skąd wiedzieć, co ja konkretnie chcę robić?
KB: Dobrym ćwiczeniem jest wyobrażenie sobie siebie za 10 lat, jak już wykonujemy zawód, który wybraliśmy. Pomyślmy, czy chcemy, aby tak wyglądał nasz dzień? Czy to chciałbyś/ chciałabyś robić? Sprawdźmy, jakie są możliwości rozwoju w danym zawodzie. Poszukajmy zawodów pokrewnych, z podobnymi kwalifikacjami, czy umiejętnościami. To pomoże poszerzyć nasze pole widzenia i ułatwi wybór.

DŁ: Czy w wieku nastu lat da się w ogóle ustalić, jaki zawód powinnam wykonywać?
KB: To bardzo trudna decyzja i dla tego, jedynie poznanie siebie i przyglądanie się sobie: naszym wartościom, marzeniom, predyspozycjom, pomoże dokonać dobrego wyboru, a gdy się zmienimy dokonać zmian w życiu.

DŁ: Ale sama mówisz, że świat tak szybko się rozwija, że za 10 lat nasza rzeczywistość będzie zupełnie inna.
KB: Właśnie. Jeśli skupimy się nie tylko na nauce przedmiotów szkolnych, a zadbamy również o kompetencje miękkie, takie jak: radzenie sobie ze stresem, elastyczność, komunikatywność, kreatywność, zarządzanie sobą w czasie i wiele innych, będziemy mogli wykorzystać je w każdym zawodzie. Należy pamiętać, że najważniejszym jest połączyć wiedzę, umiejętności, postawę społeczną i predyspozycje. Czego przykładem może być taka sytuacja, gdy: ktoś jest dobry z informatyki i matematyki, jego pasją jest rysowanie, a na pytanie co najchętniej robi w wolnym czasie odpowiada, że lubi wprowadzać zmiany w przestrzeni, w której się znajduje, lub spacery po lesie, proponuję, aby przyjrzał się zawodom związaniem z grafiką komputerową, aranżacją i projektowaniem przestrzeni, architekturą krajobrazu. Kilka konkretnych informacji, a wiele możliwości, którym warto się przyjrzeć.

DŁ: Jak pomagasz znaleźć młodym ludziom swoje miejsce i wybrać właściwy zawód? Zadając pytania? Jakiego typu?
KB: Konsultacja ze mną polega na poznaniu drugiego człowieka. Zadawaniu pytań, których jeszcze nikt mu nie zadał. Daniu przestrzeni, aby zastanowić się, nad sobą i „zajrzeć” w głąb siebie. Wypisaniu mocnych stron, tego, co dana osoba nie lubi i tego, co lubi robić- to ważne wskazówki dla mnie. Pytam o pasje. O to, co chcieli robić w dzieciństwie, czym lubili się bawić i gdzie?

DŁ: Sorry, ale to takie błahe pytanka.
KB: Wcale nie. Takie pytania, pozornie błahe, pozwalają odkryć „wewnętrzy diament”, który każdy z nas ma w sobie, tylko przykryty jest niewspierającymi przekonaniami i „łatkami”, jakie otrzymujemy od otoczenia przez całe życie.

DŁ: Ja zawsze słyszałam, że nie mam talentu do języków, to są takie łatki?
KB: Dokładnie: „Nie dasz rady”, „ty się do tego nie nadajesz”, „jesteś leniwy”, itp. W dalszej pracy, zajmujemy się właśnie przekonaniami, wiarą w siebie i swoje możliwości. Konfrontujemy się z tym, co jest prawdą, a co nie. W kwestii wyboru zawodu doradzam również, żeby poszukać osoby, która pracuje w zawodzie, jaki chcemy wybrać i rozmowę z nią. Z „zewnątrz” wiele zawodów wygląda zupełnie inaczej, a tego możemy dowiedzieć się od zaufanej osoby.

DŁ: A mnie pytałaś pięć razy dlaczego chcę przeprowadzić ten wywiad, to jakaś metoda?
KB: Tak. Zapytaj siebie pięciokrotnie: Dlaczego? Dlaczego ten zawód chcesz wykonywać? Po każdej odpowiedzi pytamy ponownie „Dlaczego?”, odnosząc się do odpowiedzi, która została udzielona. Ważnym aspektem jest również wewnętrzna motywacja. Ponieważ, jeśli bardzo czegoś chcemy i czujemy to całym ciałem, to jest znak, że to nasza właściwa droga. Pamiętasz swoje odpowiedzi? Doszłyśmy do tego, że żałujesz kilku swoich wyborów i wybrałaś ten temat wywiadu, bo chcesz żeby dzisiejsi licealiści ich uniknęli. To jest twoja motywacja: pomaganie.

DŁ: Tak to bardzo mnie zaskoczyło, że tak szybko to ustaliłaś. To prawda o mnie. Pomaganie to moje życiowe credo.
KB: Widzisz, takie proste ćwiczenie: pięć razy dlaczego. Podczas podsumowania pracy z nastolatkiem, często młodzi ludzie są zaskoczeni, że to co mówię jest o nich. Dopiero zauważają, że są fantastycznymi ludzki, którzy jeśli tylko się odważą Mogą Wszystko, a jedynym ograniczeniem jest tylko ich głowa i sposób patrzenia na świat. Całej reszty są w stanie się nauczyć.

DŁ: Czy wybór zawodu zawsze jest tożsamy z wyborem kierunku studiów?
KB: A czy każdy musi studiować? Ważnym jest, aby dać sobie przestrzeń na świadome decyzje, nie iść za głosem tłumu, rodziców czy znajomych. To, co jest dobre dla nich, nie koniecznie będzie służyło nam. Nieraz warto poświęcić więcej czasu na poznanie siebie, niż pójść na jakiekolwiek studia.

WIĘCEJ
ARTYKUŁÓW

Bez kategorii

Czy jesteś szczęśliwa?

Wielokrotnie zadajemy sobie pytanie „Czy jesteśmy szczęśliwe?” Jednak rzadko nasze odpowiedzi bywają twierdzące. Niejednokrotnie całe życie myślimy o tym, że

Czytaj więcej »
Bez kategorii

Zagubiona

Ile razy zadawałaś sobie pytanie, dlaczego jestem taka zagubiona, samotna, z pustą przestrzenią wewnątrz siebie, której niczym nie mogę zapełnić?

Czytaj więcej »